جایگاه سازی برند

جایگاه سازی برند

امروزه برند سازی تبدیل به یکی از اساسی ترین دغدغه های هر تاجری شده است. هر تاجری به خوبی به این نکته آگاه است که برای رقابت کردن در بازار و کسب سود و موفق شدن در تجارت نیاز دارد که به یک برند تبدیل شود.

برند سازی در ایران ، سابقه ی بسیاری دارد اما علم برند سازی آنچنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است. از این رو ما سعی کرده ایم در مقالاتی بطور مفصل به این حوزه بپردازیم و سعی کنیم ، برند سازی را برای شما عزیزان به بهترین شکل ممکن ، آموزش دهیم.

در واقع برند سازی ، پروسه ای است که در طی آن یک شخص و یا یک محصول و یا یک شرکت در معرض توجه قرار می گیرد و با توجه به استراتژی های موجود ، می توان صفر تا صد کسب در آمد و رسیدن به یک سود خوب را با هر کدام از گزینه هایی که در بالا ذکر کردیم به دست آورید.

جایگاه سازی برند

در واقع تفاوتی نمی کند که شما تجربه ی بازار را داشته باشید یا نه  ؟ یا اینکه تازه به بازار ورود کرده باشید ، برند سازی اصولی است که شما می توانید از نخستین روز ورود به بازار، فعالیت تان را در باب برند سازی شروع کنید.

این امکان را به خودتان هدیه کنید که با استفاده از یک سری از راهکارهای موجود که تمامی این راه کارها نیز به شما آموزش داده شده است ، بهترین دستاورد ممکن را در حوزه ی برند سازی کسب کنید.

اما سوالی که باید در نخستین بخش این مقاله به آن پاسخ بدهیم ، این است که هدف برند سازی چیست ؟ برند سازی به عبارت ساده ، یعنی مسیری که شما را به دیده شدن در بازار و در نتیجه اعتماد سازی مشتریان و تاجران به شما ، شما را موفق می کند.

جایگاه سازی برند

وقتی که یک شرکت اقدام به برند سازی می کند ، در واقع تمامی هزینه های خود را چه به لحاظ زمانی ، چه به لحاظ انرژی و از همه مهمتر هزینه های مادی ، صرف این می کند که به صدر لیست پر فروش های حوزه ی خودش وارد شود و کسب نتایج دلپذیری داشته باشد.

در واقع وقتی که یک شرکت ، یک شخص و یا هر مورد دیگر از گزینه های مشمول ، برند سازی را آغاز می کند و تبدیل به یک برند می شود ، یعنی دارای هویتی شده است که از طریق آن می تواند این ادعا را داشته باشد که صاحب شناسه ای در بازار است و مردم او را دیده اند ، به او احترام می گذارند و دیگر تاجران نیز او را به عنوان یک گزینه ی معتبر در بازار تجارت شناخته شده است.

همجنین باید به این نکته هم اشاره کنیم که هیچگاه برند سازی را نباید متوقف در یک گزینه یعنی محصول و یا شرکت دانست.

برند سازی می تواند همزمان برای یک شخص و محصولاتش نیز اتفاق بیافتد و یا اینکه یک شرکت به همراه یک محصول مطرح شود.

اگر بخواهیم مثالی در این باب بزنیم باید این چنین بگوییم که اگر شما مروری به برند سازی و پروسه ی برندینگ شرکت اپل داشته باشید ، می توانید به این نکته دسترسی پیدا کنید که برند اپل ، با یک محصول به نام آیفون که محصول انحصاری این شرکت نیز می باشد ، مطرح گردیده است .جایگاه سازی برند

علاوه بر همه ی این موارد، از طریق شرکت اپل ، شخصی به نام استیو جابز نیز برند شده است. یعنی در کنار یک شرکت ، به نام اپل ، محصولی به نام آیفون و شخصی به نام استیو جایز نیز برند شده اند.

یا اگر بخواهیم مروری به یک شخص یعنی جی کی رولینک داشته باشیم ، می توانیم به این امر اشاره کنیم که جی کی رولینگ با محصولی به نام سری داستان های هری پاتر کاری می کند که هم خودش برند می شود و هم اینکه هری پاتر را برند می کند.

بعنوان مثال امروزه جی کی رولینک در جشن معارفه ی هر کتابی شرکت کند ، یک برند است و آن کتاب فروش بالایی خواهد داشت. یا اینکه هر چیزی که از هری پاتر و نام آن بهره ببرد ، مثل فیلم هری پاتر ، لوازم التحریر هری پاتر و هر آنچه که به هری پاتر مربوط است ، تبدیل به یک برند شده است و همه آن را می خرند .

جایگاه سازی برند

سوال اصلی این جاست که چطور می توان این چنین دستاوردی داشت و در کنار برند شدن ، جایگاه برند نیز داشت.

یک موقع شما تلاش می کنید که در برند سازی به یک نقطه ی خوب برسید ، اما یک بار شما تلاش می کنید که ابتدا جایگاه برند خود را ایجاد کنید و بعد تبدیل به یک برند شوید.

شاید امروزه برای رستوران های زنجیره ای ، هزاران برند وجود داشته باشد ، اما هیچ کس در دنیا نتوانسته است به مثابه مک دونالد و یا رستوران های نصرت در ترکیه ، جایگاه برند خود را ایجاد کند.

جایگاه سازی برند

در واقع جایگاه سازی برند ، یکی  از زیر مجموعه های علم برند سازی و یکی از زیر شاخه های پروسه ی برند سازی و برندینگ است ، اما می توان از آن به عنوان یک علم یاد کرد و آن را یک زیر شاخه مجزا دانست.

چرا که بستر سازی و جایگاه سازی برای برندینگ به تنهایی می تواند عاملی باشد برای اینکه یک شخص و یا یک محصول و حتی یک شرکت تبدیل به یک برند شود.

آنچه که جایگاه سازی برند به ما هدیه می کند ، ماندگاری در حوزه ی برند است.

هنگامی که شما تنها به یک برند سازی فکر می کنید ، مثل این می ماند که در زمینی که هزاران تاجر در آن مغازه دارند ، شما یک نیز مغازه داشته باشید و فروشتان بالا باشد. اما در مقابل اگر جایگاه سازی برند را پیاده کنید ، درست مانند آن می ماند که شما ابتدا برای خود یک زمین تهیه می کنید ، در آن یک ساختمان تجاری مستحکم خلق می کنید و سپس به سراغ برند سازی می روید.

این کار باعث می شود که شما همیشه و در همه حال یک برند پایدار بمانید. در حقیقت شما با جایگاه سازی برند ، به دنبال رقابت در تجارت نیستید ، بلکه به دنبال تثبیت خودتان در حوزه ی برند سازی هستید و این دقیقا چیزیست که شما باید از برند سازی و جایگاه سازی برند بدانید.

اما با توجه به این توضیحات اگر به این فکر افتاده اید که جایگاه سازی برند خودتان را به عهده بگیرید و اگر به این فکر افتاده اید که به دور از رقابت در برند سازی، خودتان یک جایگاه برای برند داشته باشید و برند خودتان را در بازار تثبیت کنید ، می توانید این مقاله را بخوانید.

این مقاله به شما رویکردهای مورد نظر در باب جایگاه سازی برند را هدیه خواهد داد.

 

 

اصول جایگاه سازی برند

تفاوتی نمی کند که در کدام حوزه ی برند سازی ورود کرده اید و یا قصد دارید چگونه فعالیتی را در بازار تجارت داشته باشید ، مهم این است که شما باید ابتدا به امر باید یک تحلیل درست از بازار داشته باشید.

شما باید بدانید که هر چیزی که می خواهید عرضه کنید و هر چیزی را که می خواهید در معرض برند سازی قرار دهید ، با چه جایگاهی روبرو است.

این جایگاه را باید از سه منظر بررسی کنید.

  • این که بازار چه دیدی به برند دارد ؟
  • مشتری چه دیدی به برند دارد ؟
  • در نهایت اینکه استراتژی شما برای یک برند سازی چیست ؟ این کار به چه صورت انجام می شود ؟ 

 

تنها بستری که برای ارزیابی بازار دارید ، رقبای شما هستند.

جایگاه سازی برند

مهم نیست که شما تازه شروع کرده اید و یا چندین سال است که در حوزه ی کارتان فعالیت می کنید ، مهم این است که شما باید درست به این امر التفات داشته باشید که تاپ های برند شما چه کسانی هستند ؟

بعنوان مثال اگر شما می خواهید یک رستوران داشته باشید ، باید ببینید که رستوران های مطرح و برند منطقه ی شما جه کارهایی انجام داده اند ؟ این کارها می تواند از نوع پخت و پزشان باشد تا نوع دکوراسیون و حتی قیمت.

بعد از آن باید ببینید که مشتریان نسبت به آن برند ها چه دیدگاهی دارند ؟ یعنی ببینید که مشتریان دقیقا برای چه چیزی و برای چه هدفی وارد این رستوران ها می شوند و از آن ها استفاده می کنند ؟ این امر می تواند دلایل متعددی داشته باشد.

به عنوان مثال می تواند دلیل بر این امر باشد که قیمت های آن ها مناسب است . می توان کیفیت مد نظر باشد. می تواند فضای آن رستوران مد نظر باشد و حتی می تواند یک جای پارک ساده مد نظر هواداران و مشتریان آن رستوارن باشد.

جایگاه سازی برند

پس شما باید ابتدا به امر همه ی این مسائل را در نظر بگیرید و بعد ببینید که استراتژی شما چیست ؟ در واقع هر فردی برای ورود به تجارت نیاز به یک استراتژی دارد.

این استراتژی می تواند گونه های مختلفی را شامل شود.

  • می تواند استراتژی های فروش باشد .
  • استراتژی های تبلیغ باشد
  • و هزاران نوع استراتژی دیگر .

پس شما با توجه به تمامی ارزیابی هایی که انجام داده اید باید به این مسئله وقوف کامل داشته باشید که چطور می توان یک استراتژی بسیار عالی با توجه به تحقیقات موجود در اختیار گرفت .

جایگاه سازی برند

در گام دوم برای جایگاه سازی برند ، بهترین کار این است که فعالیت هایتان را محدود کنید اما روی همان فعالیت محدود متمرکز باشید. در واقع شما با این کار از یک روش جز به کل استفاده می کنید.

این کار به شما این فرصت را میدهد که بطور بسیار عالی ای بستر سازی برای جایگاه سازی در برند را انجام دهید. اگر می بینید که همه ی رستوران های رقیب شما در پیتزا و چند ساندویچ مطرح فعالیت می کنند و یا اینکه منوی شان پر از غذاهای رنگارنگ است ، شما یک مرکز توجه برای خودتان درست کنید و فقط روی آن کار کنید.

بعنوان مثال رستوران خودتان را بزنید و تنها روی برگر تمرکز کنید. یا اینکه تنها روی یک نوع خاص از کباب ، مثل کوبیده تمرکز کنید. این به این معنا نیست که شما روی دیگر بخش های کارتان فعالیت نکنید ، بلکه شما تنها در حال جایگاه سازی از طریق فعالیت جز به کل هستید.

جایگاه سازی برند

بعد از اینکه روی یکی از محصولات تمرکز کردید و کیفیت آن را به حد اعلا رساندید ، همه شما را به عنوان یک برگری خوب و یا یک کبابی خوب می شناسند. این باعث می شود که افراد به سمت شما بیایند و پس از مدتی حتی بپرسند که غذای دیگر هم دارید و شما منو به آن ها نشان بدهید و غذاهای دیگرتان هم عرضه کنید.

این کار باعث می شود که مخاطب با توجه به پشتوانه ی خوبی که شما در جایگاه سازی رستوران خود روی یک محصول داشته اید ، به دیگر مخصولات شما نیز اعتماد کند و دیدی مثبت داشته باشد.

البته شما نیز باید به این امر توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید کیفیت دیگر محصولات تان را پایین بیاورید. بلکه شما قرار است از یک محصول جز به یک محصولات کل برسید.

پس قدم به قدم بروید جلو  و همه چیز را با کیفیت نگه دارید ، چرا که بزودی قرار است که کبابی شما و یا برگری شما به یک رستوران تبدیل شود و یا اینکه تبدیل به یکی فست فود های مطرح شود.

اما مقوله ی سوم و نهایی در جایگاه سازی برند ، ایده است.شما برای اینکه جایگاه خودتان را پیدا کنید باید ایده ساز باشید.

جایگاه سازی برند

اشتباهی که بسیاری از افراد می کنند این است که احساس می کنند برای جایگاه سازی باید تبلیغ کنند ، اما این طور نیست ، شما برای جایگاه سازی باید ایده سازی کنید و سپس ایده هایتان را تبلیغ کنید.

پس کاملا به این مسئله توجه داشته باشید که ابتدا روی ایده هایتان تمرکز کنید و سپس روی دیگر مسائلی از قبیل تبلیغ فعالیت کنید.

ایده ها مثل ستون های محکم ساختمان تجارت شما می مانند.

جایگاه سازی برند

شما باید بتوانید با استفاده از ایده ها بهترین نتیجه را برای تیم خودتان و برندی که قرار است به آن دست پیدا کنید ، برسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *