استراتژی برند سازی

استراتژی برند سازی

یکی از مهم ترین اصول و همچنین بهترین رویکردهای موجود در بازار تجارت به منظور کسب سود بیشتر و همچنین دیده شدن در بازار ، استراتژی سازی است.

استراتژی سازی در تمامی ابعاد تجارت تعریف می شود. بعنوان مثال استراتژی های تولید محتوا ، استراتژی های تبلیغ نویسی و حتی استراتژی فروش چند نمونه از انواع استراتژی سازی هستند.

بحثی که می خواهیم امروز به آن بپردازیم و آن را برای شما عزیزان و تاجران باز کنیم ، بحث استراتژی برندسازی است.

استراتژی برند سازی

استراتژی برند سازی ، یک رویکرد هدفمند در جهت برند سازی است. همانطور که می دانید برند سازی خود به تنهایی یکی از مولفه ها و سرفصل های تجارت است.

اما ما هنگامی که از استراتژی برند سازی صحبت می کنیم ، قصد داریم که برند سازی را با برنامه ای مدون پیش ببریم و از آن در جهت کسب منافع بیشتر بهره ببریم. از این رو می توان گفت که این مبحث نیز یکی از مهم ترین مباحث برند سازی است.

اما سوال اساسی ای که بسیاری از تاجران می پرسند ، این است که لزوم وجود یک استراتژی برند سازی در تجارت چیست ؟ این سوال ، سوال بسیار سرنوشت سازی است.

چرا که شما نیز ممکن است به این فکر افتاده باشید ، وقتی که ما برند سازی می کنیم ، چه نیازی به استراتژی برند سازی داریم ؟ مسئله ی اساسی و اصلی در برند سازی این است که وقتی شما به دنیای تجارت ورود می کنید ، به طور بسیار پیش فرض ، ساخت یک برند را شروع کرده اید.

در واقع هر مغازه، هر سایت و هر شرکتی که در حوزه ی تجارت تاسیس می شود ، چه بخواهد چه نخواهد و چه اصول برند سازی را رعایت کرده باشد یا نه ، یک برند ایجاد کرده است.

اما از برند سازی تا برند شدن فاصله ای است که تنها با استراتژیهای مربوط به برند سازی و برندینگ پر می شود. در واقع وقتی شما برند سازی را با یک استراتژی آغاز می کنید ، می توانید در مدت زمان کوتاهی به برندینگ برسید و از آن پس تنها به رشد برند خودتان بپردازید.

شاید شما هم بارها این حس را با خود داشته اید که به محض ورود به یک تجارت ، احساس کرده اید که آن قدر رقیب برای شما وجود دارد که شما نمی توانید با آن ها رقابت کنید و آن قدر برند های قوی در حوزه ی کار شما هستند که کار شما به شدت سخت است.

اما باید به این نکته اشاره کنیم که استراتژی برند سازی به شما می آموزد که چگونه راهی که دیگران ده ساله رفته اند تا برند شوند را شما یک ماهه بروید.استراتژی برند سازی

در واقع اصل و اساس استراتژی برندسازی بر این قضیه استوار است که شما به ستون هایی از تجارت خودتان اهمیت بدهید که موجبات هر گونه مانع و یا تاخیر را در برند سازی شما از بین می برد.

از این رو اگر شما نیز خواهان این امر هستید و قصد دارید که خودتان را تبدیل به یک برند کنید و برند سازی تان را هدفمند تر دنبال کنید ، این مقاله را بخوانید. این مقاله به شما می آموزد که چگونه یک استراتژی برند سازی مناسب را در پیش بگیرید و از آن به سود عالی برسید.

پس به یاد داشته باشید که برای رسیدن به استراتژی های برند سازی نیاز دارید که یک سری از اصول را بدانید و این اصول به طور کلی و تام و تمام در این مقاله به شما آموزش داده خواهد شد.

 

اصول استراتژی برند سازی

استراتژی برند سازی

برای اینکه به یک برنامه هدفمند در زمینه استراتژی برند سازی برسید ، نیاز دارید که اصول زیر را مد نظر قرار دهید.

  1. استراتژی تجارت برند خودتان را تعیین کنید

اولین کاری که باید در زمینه ی استراتژی برند سازی انجام دهید این است که ابتدا استراتژی تجارت خودتان را تعیین کنید. استراتژی تجارت ، نحوه ی تولید ، نحوه ی فروش ، نحوه لینک سازی و سایر موارد از این دست را برایتان تعیین می کند.

استراتژی برند سازی

در واقع وقتی شما یک تجارتی را راه اندازی می کنید باید در باب تمامی موارد نظیر شیوه های فروش ، شیوه های لینک سازی و شیوه های پیشرفت تجارت خودتان استراتژی تعیین کنید.

بعنوان مثال بسیاری از شرکت ها با این استراتژی پا به عرضه ی تجارت می گذارند که در سال اول تاسیس شان هیچ تمرکزی بر روی فروش نداشته باشند و صرفا لینک سازی ها را شروع کنند.

وقتی شما استراتژی تجارت خودتان را بلد باشید . آنگاه این فرصت را دارید که بدون هیچ دغدغه ای به استراتژی برند خودتان فکر کنید.

اگر بعنوان مثال شما این دغدغه را داشته باشید که فروش تان تحت تاثیر برند سازی قرار گرفته است. نسبت به برند سازی نا امید می شوید و هذف گذاری هایتان از بین می رود.

پس یک برنامه ریزی منطقی برای خودتان نسبت به استراتژی تجارت خودتان داشته باشید تا که تمرکز حواس تان از مسئله ی برند سازی روی تجارت و بالعکس ، تغییر وضعیت ندهد.

این عدم ثبات می تواند هم برند سازی شما را و هم تجارت شما را برای مدت های زیادی تحت تاثیر قرار دهد.

 

  1. مخاطب هدف تان را تعیین کنید

نخستین سوالی که در باب مخاطبین یک مجموعه ی تجاری باید پرسیده شود ذکر این نکته است که : ” مخاطب شما کیست و مخاطب هدف شما کیست؟ ” .

اگر شما به این سوال بخواهید با جواب : ” همه ” . پاسخ دهید ، دچار یک اشتباه بزرگ شده اید. چرا که نظر به تحقیقات گسترده ای که بسیاری از کارشناسان برند داشتند ، به این نتیجه رسیده اند که وقتی که شما مخاطب هدف نداشته باشید ، نمی توانید هیچ برنامه برای استراتژی برند خود داشته باشید.

مخاطب هدف به شما می گوید که شما دقیقا باید روی چه رنجی از مخاطبین تمرکز کنید و باید روی چه بعدی از کارتان تمرکز کنید.در واقع نکته ای که این میان وجود دارد قانون نانوشته ای است که می گوید  : ” هر چه مخاطبان شما گسترده تر باشند ، سود شما از فروش هم کمتر خواهد بود .

استراتژی برند سازی

چرا که رنج مخاطبان گسترده ی شما باعث می شود که شما به سمت یک تنوع بیش از حد بروید و این تنوع بیش از حد باعث می شود که محصولات شما هدفمندی نداشته باشد و این عدم هدف مندی نیز باعث می شود که شما فروش خوبی نداشته باشید. ” .

پس باید یک استراتژی مناسب برای مخاطبان هدف خود داشته باشید. وقتی مخاطب هدف تان را در اختیار داشته باشید ، می توانید روی آن تمرکز کنید. روی آن تحقیقات داشته باشید و با تکنیک های روانشناسی فروش ، به فروش بیشتری دست پیدا کنید و جذب مخاطب داشته باشید.

 

  1. استراتژی تبلیغ و پیام رسانی تان را گسترش دهید

شما برای اینکه برند سازی خودتان را به بهترین شکل ممکن به ثمر برسانید ، نیاز به این دارید که برند خودتان را معرفی کنید. برند سازی شما نیاز به این دارید که تبلیغ شود.

شما به هر میزان که استراتژی مناسبی هم برای کار کردن داشته باشید ، نیاز به این دارید که استراتژی خودتان را به دیگران معرفی کنید. پس باید به طور بسیار هدفمند روی تمامی ابعاد کاریتان تمرکز کنید و آن را به شکل بسیار مستقیم به مخاطب انتقال دهید.

این امر نیاز به یک استراتژی تبلیغ نویسی و همچنین یک استراتژی پیام رسانی است. تبلیغ نوشتن برای خود اصولی دارد که باید به آن بسیار توجه کنید.

بعنوان مثال شما باید قالب های درستی برای نوشتن یک تبلیغ انتخاب کنید. باید بدانید که مخاطب شما کیست  ؟ چه سنی دارد ؟ چه سطح سوادی دارند ؟ این ها همه مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید تا بتوانید یک تبلیغ خوب بنویسید.

از این ها گذشته شما نیاز به این دارید که دقیقا بدانید که باید در چه حوزه ای و چه قالبی تبلیغ کنید. شما می توانید از تبلیغات تلویزیونی گرفته تا بیلبوردهای شهری را برای تبلیغ تان انتخاب کنید.

استراتژی برند سازی

اما با توجه به مخاطب هدفی که دارید و با توجه به تحقیقاتی که روی داده های مخاطب هدف خود دارید ، نیاز به این دارید که یک قالب درست انتخاب کنید.

اما بعد از تبلیغ باید روی این مسئله توجه کنید که دقیقا می خواهید چه چیزی را در تبلیغ خود وارد کنید. آنجاست که محتوای تبلیغ شما در اولویت قرار می گیرد. این مسئله در واقع حکم بر آن دارد که شما باید بدانید که دقیقا از چه واژگانی و یا چه نوع عباراتی در تبلیغ خود استفاده کنید.

 

  1. روی محتواهایتان کار کنید

یکی از ویژگی هایی که شما برای برند سازی نیاز دارید این است که حتما باید محتوایی درست برای هر کدام از بخش های شرکت تان داشته باشید. ما روی دو مورد از محتوا نویسی می توانیم تمرکز داشته باشیم که هر کدام از این دو محتوا البته برای خودشان در جایگاه های مختلف می توانند دسته بندی های مختلف را داشته باشند.

بعنوان مثال وقتی شما یک سایت را دارید ، باید روی محتواهای سایت تان کار کنید و اگر یک شرکت تولیدی دارید باید همزمان بر روی سایت و همچنین بر روی کاتالوگ ها کار کنید.

استراتژی برند سازی

این مسئله ای است که می توان از آن بعنوان یکی از ستون های اساسی و اصلی در تجارت نام برد. چرا که وقتی که شما تولید مختوا می کنید و وقتی که به مخاطب خودتان این نوید را میدهید که شما تمامی هر آنچه که آنان نیاز دارند را در اختیارشان قرار داده اید.

این امکان را به مخاطب می دهید که بدون هیچ مشکلی به شناخت تجارت شما بپردازد و به شما اعتماد کنند. محتواهای شما نیاز مند رعایت یک اصول هستند.استراتژی برند سازی

علاوه بر اینکه شما باید نویسندگی را به شکلی صحیح آموزش ببنید باید به اصول محتوا نویسی هم آشنایی داشته باشید. اگر خواهان یادگیری اصول محتوا نویسی هستید سری به دیگر مقالات سایت در حوزه ی تولید محتوا بزنید.

مطمئن باشید که ما جامع ترین نکات ممکن را چه در مطالب و چه در تولید محتوا خدمتتان ارائه کرده ایم.

 

  1. وب سایت خودتان را گسترش دهید

یکی از استراتژی های بسیار کارآمد در زمینه ی استراتژی برند سازی ، این است که شما تماما روی وبسایت خودتان تمرکز داشته باشید. سایت شما می تواند بهترین تبلیغ ، بهترین بروشور و بهترین نوع معرفی شما در فضای اینترنت باشد.

بنا بر آماری که به تازگی منتشر شده است ، بیش از نیمی از مردم جهان ، روزانه ۸ تا ده ساعت را در اینتنرت سپری می کنند و از این  هشت تا ده ساعت ، بیشترش را به دنبال خرید کردن و یا فالو کردن برند های معروف می گذارنند.

پس شما این فرصت را دارید که خودتان را به سطح یک برند معروف برسانید و با استفاده از برند سازی از طریق اینترنت و پی گرفتن یک استراتژی درست ، کار خودتان را به شکلی بسیار عالی ترویج دهید.

همچنین می توانید در کنار وبسایت تان به داشتن یک شبکه ی اجتماعی هم فکر کنید. دقت داشته باشید که داشتن شیکه های اجتماعی می تواند قابلیت ارتباط مستقیم با تاجران و مشتریان را برای شما فراهم سازد.

استراتژی برند سازی

همچنین شبکه های اجتماعی به شما فرصت بهتر شدن را می دهند ، چرا که شما می توانید با استفاده از بازخوردهایی که در زمینه های مختلف می گیرید ، بهترین عملکرد خودتان را نشان دهید.

 

  1. روی جذابیت های بصری کار کنید

آیا تا بحال به  این فکر کرده اید که چه میزان لوگوی شما و یا چه میزان نام شما برای مخاطب می تواند جذابیت بصری داشته باشد ؟

اکثر کسانی که در حوزه ی برند سازی فعالیت می کنند ، بیش از راحت شنیده شدن و همچنین راحت بیان شدن اسم برند ها به این نکته اشاره می کنند که به چه میزان یک برند می تواند زیبا به لحاظ بصری به نظر بیاد.

استراتژی برند سازی

برای این کار شما باید با استفاده از یک لوگوی خوب و یک فونت خوب و استفاده از واژگان خوب ، کارتان را در  حوزه ی برند سازی و استراتژی برند سازی هدف کنید.

اگر به دنبال دیگر پلن ها و استراتژی های موجود در کسب و کار هستید می توانید دیگر مقالات سایت را مطالعه کنید و از پلن های محتوا نیز بهره ببرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *