مطالعه موردی

مطالعه ی موردی بایدها و نبایدها

مطالعه کردن یکی از ویژگی ها و مشخصه های یک تاجر موفق است. اگر می خواهید در حوزه ی تجارت به موفقیت برسید ، نیاز دارید که تجارت را یکی از برنامه های اصلی و اولویت دار کارتان قرار بدهید .

در واقع مطالعه می تواند از چند جهت باعث آگاهی شما بشود و این مسئله بسیار مهم است که شما بتوانید از مطالعه کردن در زمینه ی موفقیت در تجارت استفاده کنید.

اگر بخواهیم به مزایای مطالعه کردن بپردازیم و آن را برای شما شرح دهیم ، باید به این امر اشاره کنیم که هر باری که شما دست به مطالعه می برید و مطالعه کردن را شروع می کنید ، دریجه ای به سوی دنیای آگاهی باز کرده اید. هر خطی که شما از یک کتاب می خوانید فرصتی است برای تجربه کردن دنیای دیگران. حال اگر این مطالعه را هدفمند کنید و به حوزه های کاری خودتان هم آنها را بکشانید ، علاوه بر لطافتی که مطالعه به لحاظ آگاهی بخشی به شما هدیه مدیدهد

، این امکان را هم برای شما فراهم می کند که با زندگی دیگران ، عقاید دیگران و تجربیات دیگران هم آشنا بشوید و این ها همگی در فرصتی کوتاه و با هزینه ای بسیار اندک اتفاق می افتد.

بعنوان مثال اگر شما در حوزه ی مطالعه ی تجارت ورود بکنید ، کلی کتاب می بینید که تجربیات تاجران بزرگ در رسیدن به موفقیت در آن ها نوشته شده است. وقتی شما این کتاب ها را می خوانید متوجه می شوید که حاصل پنجاه سال تجربه ی یک تاجر و یا یک فرد موفق در حوزه ی مدیریت در آن نوشته شده است . از این رو شما تنها با پرداخت یک هزینه ی بسیار کم ، رازها و راهکارهایی را برای تجارت بهتر آموخته اید و تجاربی را کسب کرده اید که یک فرد با مرارت های بسیار زیاد و در طول پنج سال به آن رسیده است .

پس شما چندین قدم از همه ی افرادی که این کتاب را مطالعه نکرده اید پیش تر است ، چرا که توانسته اید پای تجارت یک تاجر بنشینید و کارهای او را بررسی کنید و نتایج مطلوبتان را به دست آورید .

پس حواستان باشد که حتما مطالعه کردن به قصد  کسب آگاهی را دنبال کنید و آن را جدی بگیرید. اما دیگر مزیتی که مطالعه کردن برای شما بهمراه دارد این است که شما را برای رسیدن به یک آرامش فوق العاده هدایت می کند.در واقع بنا به گفته ی روانشناسان کسانی که مطالعه دارند و مطالعه کردن را جزئی از عادات روزانه می دانند این قدرت را دارند که بهتر ذهن خودشان را مدیریت کنند و بتوانند در شرایط مختلف از جمله شرایط سخت بهترین تصمیم ها را بگیرند. در واقع این ویژگی مطالعه کردن دقیقا چیزیست که یک تاجر می خواهد .

شما وقتی بتوانید روی خودتان تسلط کافی داشته باشید و بتوانید خودتان را مدیریت کنید ، این امکان را دارید که در تجارت خودتان بهترین تصمیم ها را بگیرید و گرفتن بهترین تصمیم ها در دنیای تجارت دقیقا چیزیست که یک تاجر به آن نیاز دارد ، پس مطالعه می تواند از این طریق هم به شما کمک بسیار بالایی بکند. از سوی دیگر وقتی شما اقدام به مطالعه می کنید ، به تقویت حافظه  تان می پردازید.

حافظه ی شما با خواندن کتاب ومطالعه کردن بسیار تحت تاثیر قرار می گیرد و قادر به آن خواهد بود که ذهن خود را تقویت کنید . همانطور که میدانید و ما نیز بارها به آن اشاره داشته ایم ،ذهن انسان نیز برای تقویت شدن ، به مانند عضله ها عمل می کند و نیاز به تمرین دارد.

یکی از تمرینات بسیار موثر برای تقویت ذهن ، مطالعه کردن است. همانطور که به آن آگاهی دارید ، وقتی شما مطالعه می کنید کلمات در عمیق ترین لایه های ذهنی شما پردازش می شوند و این امر باعث می شود که عمیق ترین لایه های یادگیری شما به تکاپو بیفتند و پس از مدتی به مثابه وزنه زدن برای عضله ها به شما قدرت این را بدهند که بهتر و بیشتر یادگیری داشته باشند و یا اینکه بهتر و قوی تر از ذهنتان استفاده کنید. پس می توان گفت که مطالعه می تواند از جهات مختلف روی ذهن ما تاثیر داشته باشد و باید از آن به عنوان یکی از اصل های جدایی ناپذیر از موفقیت یاد کرد. پس سعی کنید تا می توانید به سمت مطالعه بروید و در مسیر رسیدن به اهدافتان از مطالعه بهره بگیرید.

اما مطالعه کردن هم آدابی دارد. یعنی شما باید برای مطالعه کردن به این نکته آگاه باشید که تنها یک کتاب را خریدن و آن را مطالعه کردن کفاف کار شما نیست ، بلکه باید وقت بگذارید و کتاب را دقیق بخوانید و از آن بهره بگیرید. اما دقیق خواندن کتاب هم هیچ ربطی به این ندارد که شما تمام جزئیات یک کتاب را بخوانید بلکه شما باید به اصول مطالعه کردن و شیوه های مختلف آن هم آگاه باشید. شیوه های مطالعه کردن به چه صورت است؟ ما در زیر به شما سه شیوه ی مطالعه کردن را یاد میدهیم و بعد به اصول مطالعه موردی هم اشاره می کنیم :

مطالعه دقیق

اولین نوع از شیوه های مطالعه ، مطالعه ی دقیق است. مطالعه ی دقیق یعنی چه ؟

مطالعه ی دقیق همان شیوه ی عادی مطلعه کردن همه ی مردم است که اندکی تفاوت هم در آن مشاهده می شود. اینکه شما به یک کتابفروشی می روید و یک کتاب را تهیه می کنید و آن را کامل مطالعه می کنید ، یک نوع از مطالعه ی دقیق محسوب می شود. اما چیزی که مطالعه ی دقیق را از سایر گونه های مطالعه تمایز میدهد ذکر این نکته است که مطالعه ی دقیق بصورت جامع و کامل به سیر داستانی و یا یک سیر خطی از مطالعه می پردازد.

یعنی شما نمی توانید هیچ جای مطالعه ی تان را قطع کنید و از جای دیگر شروع کنید و باید پیوسته مطالعه کیند تا که بتوانید از مطالعه ی تان لذت ببرید. از این رو بیشتر کتاب های رمان ، کتاب های سریالی و این دست از کتاب ها شامل این نوع مطالعه می شوند و شما باید آن ها را تا آخر بخوانید و این خواندن شما هم باید به شدت دقیق و با تکیه بر جز جز داستان باشد.

پس شما هنگامی که می خواهید مطالعه ی دقیق داشته باشید ، حتما باید به این نکته توجه کنید که مطالعه ی شما باید هدفمند و سودمند باشد و به هیچ وجه نباید برای تفریح چیزی را بخوانید. حتی در بسیاری از منابع خارجی به این نکته نیز اشاره شده است که برای داشتن یک مطالعه ی دقیق باید گوشه ی تمامی کتاب هایی که قصد داریم آن ها را به شیوه مطالعه دقیق بخوانیم ، یادداشت برداری کنیم و یادداشت داشته باشیم.

مطالعه مروری

مطالعه ی مروری نوع دیگر از مطالعه است که شما بارها و بارها از آن استفاده کرده اید و تجربه ی این نوع مطالعه را داشته اید ، اگر می خواهید به شما بگوییم که این نوع مطالعه ،چه نوع مطالعه ای است باید بگوییم که همه ی شما مطالعه ی قبض هایی که در منازل می اندازند را داشته اید و می دانید که شما به هیچ وجه این قبض را کامل نمی خوانید .

بعنوان  مثال وقتی یک قبض برق برای شما می آید کلی متن در این قبض وجود دارد اما شما این قبض را گرفته و مرور می کنید تا که به یک قیمت و هزینه  ی قبض برسید و یا نهایتان مروری دارید بر اینکه از چه تاریخی این قبض آمده است. پس یادتان باشد که مطالعه ی مروری ، مطالعه ای است گذرا که به قصد رسیدن به هدفی صورت می پذیرد.

یعنی شما وقتی که یک متن را در دست می گیرید تنها بدنبال آن هستید که یک سری از کلید واژه ها و یا اطلاعات داخل متن را مرور کنید. بعنوان مثال اگر یک صفحه کاغذ به شما بدهند و محتوای صفحه را به شما زندگی نامه سعدی بگویند و از شما بخواهند تاریخ مرگ سعدی را در این متن پیدا کنید ، شما به هیچ وجه کل متن را دقیق نمی خوانید و یا هیچ گاه روی متن حاشیه نمی نویسید ، بلکه خیلی راحت تمامی تاریخ هایی که در متن هست را یک مروری می کنید و کلید واژه ی مرگ را زیر چشمانتان قرار میدهید تا که به تاریخ مورد نظر برسید. از این مطالعه در شیوه های بسیار متفاوت تحقیق و پژوهش خصوصا در باب تحقیقات عددی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالعه ی موردی

آخرین شیوه از مطالعه ای که می خواهیم به شما بگوییم مطالعه ی موردی است. مطالعه ی موردی دقیقا چیزی است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم . مطالعه ی موردی به گونه ای از مطالعه می کنند که شخص بدنبال یک موضوع خاص ، سری به مطالعه ی منابع میزند.

در واقع یکی از بارزترین نمونه های موجود از مطالعه ی موردی ذکر این مسئله است که شما بعنوان مثال در انیترنت درباره ی علائم سرماخوردگی سرچ می کنید و یک مطالعه ی موردی روی سایت ها دارید . این امر دقیقا مصداق مطالعه ی موردی است.

پس مطالعه ی موردی ، به مطالعه ای گفته می شود که در پی ایجاد یک مورد ذهنی نظیر یک دغدغه ، یک سوال و یا یک آموزش ، ما را به سمت مطالعه کردن یک مقاله و یا یک منبع می کشاند.

شما در مطالعه ی موردی به دنبال این هستید که یک بخشی از ذهن خودتان را که در برهه ای خاص از زمان نیاز به آرامش و رهایی از دغدغه ها دارد را تسکین دهید. از این رو می توان این چنین گفت که وقتی شما به درون یک سایت می روید و یا در اینترنت سرچ می کنید و یا اینکه معنی یک شعر از حافظ را در یک تفسیر دیوان حافظ می خوانید ، شما به یک مطالعه ی موردی دست زده اید .

مطالعه ی موردی در ایران این روزها بسیار رونق دارد ، اما باید به این نکته اشاره کنیم که مطالعه ی موردی به شرطی مناسب است که شما مبنا و پایه ی آن را بدانید .در واقع شما نمی توانید در یک جتسجوی موردی در باب فرهنگ کتابخوانی ، به سراغ مقاله ای بروید که توسط سه تن از پروفسوران جامعه شناسی ، روانشناسی و ادبیات نوشته شده اند. چرا که آنها کاملا اصطلاحات تخصصی ای دارند و نوع رویکردشان ، یک رویکرد منبع گرا و تحلیل گرا است.

در واقع شما برای خواندن آن دسته از مطالب نیاز به این دارید که یک پیش نیاز کامل از تمامی اصطلاحات آن مقاله و یا کتاب را در اختیار داشته باشید . پس حتما پیش از اینکه یک مطالعه ی موردی داشته باشید ، باید مبانی چیزی که میخواهید در باب آن اطلاع کسب کنید را بیاموزید .

برای یادگیری مبانی هم می توانیدمطالعه موردی داشته باشید اما باید دقت کنید که سلسله مراتب مبانی ، اصول ، مفاهیم ، تحلیل را در مطالعه ی خودتان رعایت کنید.

سایت یو اند وی ، با دامنه ای گسترده از مقالات متنوع ، به شما این امکان را میدهد که یک نگاه کامل و تخصصی به مسئله ی تجارت داشته باشید و بتوانید در باب هر کدام از مهارت های فردی ، جمعی ، تجارت و برندسازی مطالعه ی موردی مورد نظر خود را داشته باشید. تمامی مقالاتی که آماده شده است ، با توجه به اصل سلسله مراتب مطالعه موردی ترتیب داده شده است و نوع نگرشی که در آن حاکم است ، نگرش یادگیری پایه است. شما می توانید برای هر کدام از دغدغه های ذهنی خودتان به سایت یو اند وی بیایید و مطالعه ی موردی روی هر کدام از حوزه های موجود در دنیای مهارت های فردی ، اجتماعی و تجارت داشته باشید . ما این امکان را برای شما فراهم کرده ایم که علاوه بر مطالعه ی موردی ، یک مطالعه ی دقیق هم در باب هر موضوعی که ذهنتان را بیش از حد درگیر کرده است داشته باشید و کنار هر کدام از مقاله های سایت برایتان یک پادکست و ویدیو های آموزشی تدارک دیده ایم که می تواند با آن به مطلوب خودتان دست پیدا کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *