کتاب خوانی و تاثیر آن بر موفقیت در تجارت

هر تاجری باید برای رسیدن به موفقیت در حوزه ی تجارت مطالعه کند. شاید هرگز این واژگان را برای تجارت و برای موفقیت در تجارت نشنیده باشید و یا اگر شنیده اید بسیار مختصر و کوتاه در مورد آن مطالبی خوانده اید  ، اما باور داریم که این یک اصل نانوشته در دنیای تجارت است. اصلی که به ما می گوید برای رسیدن به موفقیت در تجارت ، نیاز داریم که مطالعه کنیم و مطالعه کلید رسیدن ما به موفقیت در حوزه ی تجارت است.

اگر می خواهید بیشترین ثمره از آگاهی در کسب و کار و یا تجارت خودتان را ببرید ، باید مطالعه کنید و باید به اصول مطالعه کردن در زمینه ی تجارت آگاهی داشته باشید. باور کنید که مطالعه در زمینه ی تجارت ، نه تنها بستر های ذهنی شما را گسترش میدهد و شما می توانید آزادانه فکر کنید و آرامش را در کار خود احساس کنید بلکه این فرصت را نیز به شما میدهد که بتوانید با استفاده از مطالعه کردن ، بدون حتی یک ریال هزینه در این راه ، از تجربیات بزرگترین نویسندگان حوزه ی تجارت و یا تاجرین سر تا سر جهان استفاده کنید.

کتابخوانی به شما مزیت های فراوان و امکانات تجربی و روحی فراوانی هدیه میدهد که می توانید از آن ها در تجارت بهره بگیرید ، اما بگذارید برای هر کدام از این مزیت ها و امکانات کتابخوانی و نقش و تاثیر ان در موفقیت در تجارت ، یک سرفصل باز کنیم و همه را بطور مفصل برایتان عنوان کنیم.

اما اگر فکر می کنید که مطالعه کردن در تجارت شما تاثیر ندارد و یا اینکه برعکس فکر میکنید این کار بیشترین تاثیر را بر روی تجارت شما می گذارد و به دنبال راهی هستید که از مزایای آن بیشتر بدانید و عادت کتابخوانی را در زندگی تان نهادینه کنید و سپس آن را در تجارت وارد کرده و از بهره های آن استفاده کنید ، می توانید این مقاله را مطالعه کنید. این مقاله وقتی از شما نخواهد گرفت ، ولیکن گنجی را به شما خواهد داد که می توانید در قبال آن بهترین دستاوردهای تجاری را داشته باشید.

مزایای کتابخوانی و نقش آن در موفقیت در تجارت

کتابخوانی فواید بسیار دارد و یکی از شاخه های تاثیر گذاری آن در تجارت ریشه دارد. ما در ادامه بخشی از مزایای کتابخوانی و تاثیر آن بر تجارت را برایتان بیان کرده ایم .

  1. کنترل استرس ها و کسب آرامش خیال

نخستین مزیتی که می توان برای کتابخوانی بیان کرد این است که به طور کلی استرس را از شما دور می کند و می تواند آرامش خیال را به شما هدیه بدهد . در واقع آنچه که شما در تجارت بیش از هر عنصر دیگری نیاز دارید ، عنصر آرامش است. چرا که یک تاجر باید همیشه قدرت عملی داشته باشد که بتواند ذهن را کنترل کند و به واسطه ی کنترل ذهن ، خوب فکر کند و بتواند خوب تمامی ارکان تجارتش را بررسی کند و تصمیم گیریهای لازم را در باب هر کدام از کارهایش اعمال کند.

پس نتیجه می گیریم که مقدمه ی هر تجارتی ، فکر آرام و آسوده است و حالا سوال این جاست که ما چطور می توانیم این فکر آرام و آسوده را بدست بیاوریم ؟ پاسخ ما به شما کتابخوانی است.

شما با خواندن کتاب می توانید ذهن تان را از درگیری های روزمره خلاص کنید و فرض کنید که شما هر روزه از سر صبح تا شب با افراد زیادی سر و کله می زنید ، نامه های زیادی را از شرکت های مختلف دریافت می کنید و مطالعه می کنید ، مدام تلفن های مختلف را پاسخ می گویید و این ها همه شما را برای شروع یک روز مجدد کاری دیگر خسته و خسته تر می کنند ، اما اگر روزانه ، تنها یک ساعت و یا حتی کمتر از این مقدار ، نیم ساعت ، وقت تان را به مطالعه اختصاص بدهید ، آنگاه دیگر نیازی ندارید که بار استرس و فشارهای روزانه را تحمل کنید. به چه دلیل  ؟ طبق تحقیقات روانشناسان ، خواندن کتاب تمرکز بسیار بالایی به مخاطب می دهد و از سوی دیگر این امکان را برای او فراهم می کند که بدون هیچ مشکلی و مانعی خود را از تمامی دغدغه های موجود در فضای کارتان جدا کرده و آرامش بسیاری را حاصل کنید. اما از سوی دیگر مطالعه می تواند آرامش خیال و کاهش استرس را همزمان با هم به همراه داشته باشد . در واقع یک نکته ای که کتابخوانی در اختیار شما قرار میدهد این است که شما آگاهی پیدا می کنید و آگاهی قدرت شما را برای تصمیم گیری ، برای رسیدن به یک انتخاب خوب و برای بسیاری دیگر از اتفاقات مثبت در حوزه ی  کاریتان زیاد می کند و شما اگر قدرت آگاهی را داشته باشید طبیعتا بدور از استرس های موجود کارتان را دنبال خواهید کرد و این یک لطف بسیار ارزشمند برای یک تاجر است که بتواند تنها با اختصاص دادن نیم ساعت  در روز به مطالعه ، آگاهی و به دنبال آن کاهش استرس و آرامش خاطر بسیار را نصیب خود کند.

  1. تقویت حافظه و قدرت ذهن

یکی از ویژگی های هر تاجر موفقی این است که حافظه ی قوی و ذهن قدرتمندی در اختیار دارد . شاید شما هم بارها و بارها تاجرانی را دیده اید که ذهنشان پر از اعداد و شماره هاست و همه چیز را از بر هستند و می دانند که حتی چند قلم کالا در مغازه دارند و هر کدام را از چه کسی با چه شماره تلفنی خریده اند و حتی بعضی هاشان هستند که شماره فاکتورها را هم حفظ اند. این یکی از ویژگی های بسیار مثبت یک تاجر است که بتواند تا این حد قوی و قدرتمند همه چیز را در اختیار بگیرد و ذهنش را نسبت به تمام این مسائل واقف کند. حال سوال اساسی این است که اگر ما بخواهیم به عنوان یک خرده پا ، این کار را شروع کنیم باید چه کنیم ؟ بگذارید ابتدا ذهنتان را نسبت به یک مسئله ای کاملا روشن کنیم . شما به هیچ وجه نباید از واژه خرده پا برای خودتان استفاده کنید. بلکه در تجارت ما تنها از واژگان مثبت استفاده می کنیم . پس شما یک تاجر هستید و تنها تجربه ی کم تری دارید و البته در مقابل نیز فرصت بیشتری هم دارید که تجربه و آگاهی کسب کنید. از این رو به شما توصیه می کنیم که اگر می خواهید تقویت حافظه را در دستور کارتان داشته باشید ، علاوه بر این که مقاله ی  مربوط به تقویت حافظه که در بخش مهارت های فردی سایت خدمتتان تقدیم کرده ایم را می خوانید ، بسیار مطالعات جانبی و کتاب داشته باشید. تفاوتی نمی کند که شما چه کتابی می خوانید و یا قصد دارید که در چه حوزه ای مطالعه کنید. آنچه که کتابخوانی به شما میدهد ، یک قدرتی است که فارغ از موضوع کتابخوانی شما مطرح می شود و تعریف آن بطور کلی جداست. خوانش کتاب ، از نگاه محققین امر ، به طور عمیق و بسیار قدرتمندی با عمیق ترین بخش های مغز انسان ارتباط می گیرد .همانطور که می دانید مغز انسان نیز مانند عضلات انسان نیاز به تمرین دارد و این تمرین در بهترین شکل ممکن با مطالعه کردن صورت می گیرد. اگر می خواهید حافظه ی تان را قوی کنید مطالعه کنید . مطالعه کردن به شما امکان این را میدهد که بتوانید تعداد کلمات بیشتری را در ذهن مرور کنید و همچنین قدرت پردازش کردن کلمات و داده ها را به شما میدهد . در واقع پردازش کردن داده ها همان چیزی است که در مقوله ی قدرت ذهن به آن اشاره می کنیم. اگر می خواهید پیش بیافتید و اگر می خواهید در رسیدن به یک ذهن قوی از دیگران پیشی بگیرید ، حتما مطالعه ی کتاب را در اولویت خودتان قرار دهید چرا که توجه به این مسئله می تواند بسیاری از مسائل و موانع پیش رو را در شما حل کند.

  1. تقویت مهارت های ارتباطی

در مقالات متعددی بارها و بارها به ارزش مهارت های ارتباطی و نقش آن در تجارت و موفقیت در تجارت اشاره کرده ایم. اما یکی از راه ها و گنج های پنهان اما بشدت تاثیر گذار در حوزه ی گسترش مهارت های ارتباطی ، کتاب خواندن است. کتاب خواندن این امکان را به شما میدهد که دایره ی لغات خودتان را زیاد کنید . در واقع یکی از نکات مهم در حوزه ی ارتباط کلامی این است که شما بتوانید دایره ی لغات زیادی داشته باشید و بتوانید با استفاده از دایره لغات بالا طرف مقابل تان را مسخ کلمات کنید. از این رو حتما باید کتاب های بسیاری بخوانید و حتما باید در خواندن کتاب ها هم در حوزه ی خودتان و هم در حوزه های دیگر جهد بسیاری کنید. از سوی دیگر یک نکته ی طلایی هم در کتاب خواندن وجود دارد و آن  ، افزایش مهارت ارتباط نوشتاری است. مهارت ارتباط نوشتاری به این شکل است که شما باید بسیار خوانده باشید تا بتوانید نویسنده ی خوبی باشید . از این رو می توانیم این چنین بگوییم که با خواندن کتاب شما می توانید بسیار بسیار خودتان را در مهارت های ارتباط نوشتاری هم قوی تر کنید و حوزه ی کاریتان را گسترده تر کنید. .

چگونه برای خواندن کتاب برنامه ریزی کنیم ؟

بسیاری از تاجرین هستند که می گویند آن قدر کار سرمان ریخته است و آنقدر خسته ایم که وقت برای کتاب خواندن نداریم.  اما ما می گوییم که همیشه وقتی برای کتاب خواندن هست و میشود وقت برای کتاب خواندن داشت ، بلکه تنها باید اراده کرد که این فرهنگ را در درونتان نهادینه کنید. از این رو به شما توصیه می کنیم ، حتما به دو نکته ی زیر توجه کنید و سپس کتابخوانی را شروع کرده و با استفاده از این دو نکته ی زیر فرهنگ کتابخوانی و در قبال آن رشد و موفقیت تجارت را در خودتان و کسب و کارتان نهادینه کنید.

  1. تنها نیم ساعت در روز وقت بگذارید.

همه ی ما تاجران ، مطمئنا نیم ساعت در روز را وقت داریم. اگر احساس می کنید که نمی توان نیم ساعت هم در روز کتاب خواند بگذارید به شما چند راه حل بدهیم. تمام زمانی که شما در مغازه ی خودتان و یا محیط کسب و کارتان کار خاصی ندارید . مثل اینکه مشتری ندارید و یا در تایم استراحت به سر می برید ، می توانید از خواندن کتاب و خوانش کتاب برای این اوقات استفاده کنید. تمام وقت هایی که در منزل پای تلویزیون سر می کنید و یا اینکه در باب تجارت تان فکر و خیال می کنید را می توانید به خواندن کتاب اختصاص دهید. اگر تنها نیم ساعت قبل از خواب کتاب بخوانید ، این قدرت را خواهید داشت که بتوانید در بازه ای کوتاه مدت بسیار به دانش و آگاهی خودتان اضافه کنید. همچنین خواندن کتاب قبل از خواب خستگی شما را از بین برده و تمرکز بی نظیری به شما میدهد که می تواند هم خواب شما را راحت تر کند و هم اینکه برای شما یک سکوی پرواز شود برای داشتن فردایی بهتر در تجارت. پس شک نکنید که بهترین انتخاب برای رسیدن به یک فردایی بهتر در تجارت این ست که کتاب بخوانید.

  1. هر کتابی که دلتان می خواهد بخوانید

هیچ لزومی بر این نیست که اگر تاجر هستید ، حتما کتاب های مربوط به تجارت را بخوانید.هیچ نیازی به این کار نیست . در واقع شما پیش از این که یک تاجر باشید ، یک انسان هستید و کتاب ها نیز برای انسان ها نوشته شده اند و فارغ از هر قشری مخاطب دارند. پس می توانید هر کتابی که به شما آامش میدهد را بخوانید. می توانید شعر بخوانید. رمان بخوانید. می توانید کتاب های موفقیت بخوانید. می توانید به کتاب های حوزه تجارت و حوزه های تخصصی حقوق تجاری و دیگر حوزه های کاری تان رجوع کنید. پس به هیچ وجه نباید این باور را داشته باشید که چون تاجر هستید ، حتما باید کتاب تجاری بخوانید. ذهنتان را باز بگذارید و هر انتخابی در هر حوزه ای از کتابخوانی دارید ، به آن بپردازید و همان کتاب ها را مطالعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *