هوش هیجانی

هوش هیجانی چیست ؟

یا تا بحال به این فکر کرده اید که چه مورادی می توانند در زندگی شما به لحاظ مهارت های ذهنی و توانایی عاملی برای موفقیت شما بحساب بیایند ؟ آیا تا بحال به این فکر کرده اید که به چه میزان هوش افراد می تواند موفقیت آن ها در تجارت را تضمین کند ؟

آیا می دانستید که هوش هم دسته بندی خودش را دارد و انواع متفاوت دارد ؟

اگر پاسخ به هر کدام از این سوال برای شما یک چالش است این مقاله را بخوانید. این مقاله به شما کمک می کند که هوش و توانایی های ذهنی و روحی خودتان را بشناسید و یک شمای کلی از مهارت های ذهنی برای رسیدن به موفقیت داشته باشید.

تا سالیان سال ، همه ی مردم تنها درکی که از هوش داشتند و تنها واژه ای که از هوش شنیده بودند ، واژه ی IQ بوده است. واژه ی IQ برای مدت زمان بسیار طولانی مسئله ی داغ بحث های انگیزشی بود و بسیاری از افراد اعم از پزشکان و بسیاری از روانشناسان بر روی این قضیه تمرکز داشتند که چگونه می توان IQ را قوی کرد و یا به تمامی توانایی های آی کیو در رسیدن به موفقیت رسید.

حتی برای سالهای متمادی تمامی دانش آموزان در مدارس تحت یک تست هوش قرار می گرفتند و این فرصت به آنان داده می شد که توانایی های ذهنی خودشان را محک بزنند. اما اگر بخواهیم با شما صادق باشیم و از سویی علم روز را ملاک کارمان قرار دهیم ، باید بگوییم که امروزه نه تنها آی کیو مسئله ی اساسی برای رسیدن به موفقیت در افراد نیست ، بلکه کاملا از اولویت خارج شده است و مسئله ی EQ وارد بحث شده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در واقع آنچه که ساختار آی کیو را تشکیل میداد و بر اساس آن تستی هم طراحی شده بود ، این مسئله بود که همه ی افراد در رده های مختلف سنی بتوانند با استفاده از مهارت های ذهنی توانایی های خودشان را در حل مسئله تقویت کنند.حتی این مسئله به حدی مورد توجه قرار گرفته بود که بسیاری از افراد هزینه های گزافی پرداخت می کردند که هوش شان را یعنی همان آی کیو شان را مورد تقویت قرار بدهند.

اما بنا بر مطالعات جدید نه آن تست هوش معروف استاندارد بوده است نه اینکه شیوه ی قطعی برای تقویت هوش در جهان یافت شده است.از این رو می توان نتیجه گرفت که خللی که جامعه ی امروزی در رسیدن به موفقیت با آن روبرو است ، یک نوع آگاهی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است و آن مسئله ی EQ یا همان هوش هیجانی است.

هوش هیجانی و یا هوش عاطفی ، به توانایی ذهن در بحث های عاطفی است. یک انسان هنگامی که با هوش عاطفی خودش روبرو می شود بطور مستقیم در معرض توانایی ای قرار می گیرد که با روح او و با بخش های عاطفی ذهن او درگیر است. طبق مطالعات جدید ، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که برای داشتن یک هوش قوی باید یک هوش عاطفی قوی داشت. این مسئله باعث شد که مطالعات مربوط به هوش هیجانی و هوش عاطفی به نقطه ای گسترده تر یعنی مطالعات بین رشته ای تبدیل شود.

پس از آن روانشناسان نیز به این حوزه ورود کرده اند و دریافته اند که تمام اعمال و عملکردهای انسان برای رسیدن به موفقیت و تقویت توانایی های ذهنی ، کاملا مربوط به هوش هیجانی و هوش عاطفی است. از این رو تحقیقات آن ها کامل تر شده و به نتایجی دست یافته اند که ما قرار است در این مقاله به آن بپردازیم .اگر شما هم احساس می کنید که یک خلا و یک عدم توانایی ذهنی در رسیدن به موفقیت دارید و نیاز دارید بدانید که این خلا چیست ، این مقاله را بخوانید.

این مقاله اطلاعات جامع و کاملی در اختیار شما قرار میدهد که می توانید به هوش هیجانی و یا همان هوش عاطفی خود پی ببرید و از آن بعنوان یک اهرم برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید.

یکی از مسائل بسیار مهم در این حوزه ذکر این نکته است که هوش عاطفی به شدت می تواند به کسب و کار شما و به تجارت شما رونق دهد. در واقع از آنجایی که همه ی ما میدانیم تمامی تجارت های موجود در دنیا بر پایه ی انسان ها بنا شده اند ، پس می توان نتیجه گرفت که اگر ما انسان های آگاه تری داشته باشیم و انسان هایی داشته باشیم که خلا های ذهنی و روحی خود را در مسیر توان بخشی ذهن پر کنند ، می توانیم تجارت موفق تری داشته باشیم. پس ما در این مقاله به شما راهکارها و اطلاعاتی را ارائه میدهیم که با استفاده از آن می توانید با تقویت هوش عاطفی از طریق شناخت آن به موفقیت های تجاری سطح بالا برسید.

هوش تجاری در هر انسانی از چهار عامل اصلی تشکیل شده است:

  1. خود آگاهی
  2. خود گردانی
  3. آگاهی های اجتماعی
  4. مهارت های اجتماعی

ما در ادامه ی این مقاله شما را با هر کدام از این عوامل تشکیل دهنده ی هوش هیجانی و روش های تقویت آن آشنا خواهیم کرد.

۱٫ هوش هیجانی و ارتباط آن با خود اگاهی

اولین گام برای رسیدن به موفقیت در هر حوزه ای خود اگاهی است. هر انسانی که به خود و تمامی توانایی های خود تسلط داشته باشید و بطور دقیق بداند که چه نقاظ ضعف و قوتی دارد ، می تواند بسیار راحت به تمامی قله های موفقیت دست پیدا کند.

اما مسئله این است که ما چگونه می توانیم به خود آگاهی برسیم. برای اینکه به خود آگاهی برسیم باید ببینیم که چه عواملی در خود آگاهی تاثیر گذار هستند و ما چگونه می توانیم خودآگاهی خودمان را در حوزه های مختلف روحی تقویت کنیم ؟ شما برای اینکه به خود آگاهی برسید ، نیاز دارید که ابتدا اطلاعات دقیقی از تمامی زوایای روحی و عاطفی خودتان داشته باشید.

برای این کار بهترین راه این است که شما به ثبت تمامی عادت های خوب و بد خود بپردازید. برای این کار پیشنهااد ما این است که یک دفترچه ی همراه تهیه کنید و در طول روز هر احساسی را که دارید و هر کاری می کنید که به نوعی ذهن شما را تحت تاثیر قرار میدهد یادداشت کنید.

این کار را برای مدت یکماه انجام دهید. سعی کنید هر روز تفکرات و افکاری که داشته اید و تمامی حس هایی که تجربه کرده اید در طول روز را یادداشت کنید. هر روزی که این کار را کردید ، در پایان شب به این مسئله فکر کنید که هر کدام از این افکار و این رویکردهای عاطفی ای که داشته اید از چه چیزی نشات گرفته اند و آیا خودتان با این رویکردها موافقید و یا اینکه احساس می کنید نیاز به اصلاح دارند ؟

در واقع شما باید یک قضاوت شخصی را روی خودتان پیاده کنید.

هر باری که این قضاوت را انجام میدهید سعی کیند که یک یا دو کاری که در طول روز بسیار خوب بوده است و شما احساس می کنید که این امر ویژگی مثبت شماست را یادداشت کرده و سعی کنید آن را ادامه دار کنید و تقویت کنید و هر کاری که احساس می کنید موجب ضرر شماست و اینکه شما را به یک دردسر عاطفی می اندازید نیز انتخاب کرده و سعی کنید که آن را برطرف کنید.

بعد از یکماه یکبار دیگر کل دفترچه را مرور کنید و یک بازنگری کلی داشته باشید. اگر شما موفق شده اید ، صادقانه تمام کارهای خوب خودتان را گسترش بدهید و تمامی کارهای منفی خود را به حد قابل توجهی کم کنید ، شما به یک خود آگاهی رسیده اید و توانسته اید با استفاده از تکنیک های موجود خود آگاهی خودتان را تقویت کنید.

  1. خود گردانی

بعد از اینکه یک انسان به خود آگاهی رسید ، نیاز دارد که خودش را مدیریت کنید. در واقع خود گردانی به مدیریت خود آگاهی انسان می پردازد. ما در خود آگاهی به این نتیجه رسیدیم که هر انسانی یک سری از ویژگی های روحی و عاطفی دارد و در خود گردانی به این مسئله اشاره می کنیم که شما برای رسیدن به موفقیت و یک سطح آگاهی مطلوب از هوش هیجانی نیاز به آن دارید که تمامی ویژگی های روحی خودتان را که در بخش خود آگاهی به آن دست پیدا کرده اید را مدیریت کنید.این ویژگی مثبت هر انسان است که بتواند به توانایی های عاطفی ذهن خود و همچنین روحخود تسلط کافی پیدا کند.

خود گردانی نیز البته به دو مرحله تقسیم می شود. مرحله ی اول خود گردانی شخصی است. یعنی شما بر اساس ساز وکارهای شخصی خودتان تنظیم می کنید که از هر کدام از ویژگی های دهنی و عاطفی خودتان به چه میزان بهره بگیرد و گام دوم در مسیر خود گردانی این است که شما یک سری از مهارت های اجتماعی را می آموزید که با استفاده از خود آگاهی باید آن ها را بروز دهید. اما می دانید که هر مهارت اجتماعی نیز نیاز به آن دارد که یک سری از حد و حدود و مرز ها در آن رعایت شود. ازاین رو شما با خود گردانی می آموزید که چگونه مرزهای مهارت اجتماعی و ارتباط آن با هوش هیجانی و بخش های عاطفی ذهن و روح خودتان را به یک تعادل برسانید.

  1. آگاهی های اجتماعی

انسان یک موجود اجتماعی است و برای رسیدن به موفقیت نیاز به آن دارد که با حامعه ی خودش ارتباط برقرار کند. اما ارتباط با جامعه به مانند همه ی انواع مهارت های ارتباطی نیاز به آگاهی دارد. آگاهی از شرایط اجتماعی ، آگاهی از عرف های اجتماعی ، آگاهی از حدود اجتماعی دسته بندی مواردی هستند که شخص باید به آن ها تسلط پیدا کند. اما به این مسئله توجه داشته باشید که تا زمانی که شما به درون خودتان تسلط پیدا نکنید نمی توانید روابط اجتماعی موفقی را هم داشته باشید .

چرا که شما در یک روابط اجتماعی نیاز دارید که نیمی از خودتان را در اختیار شخص مقابل قرار دهید و نیمی از او را بگیرید تا که یک گفتگو و یک ارتباط اجتماعی رخ دهد. پس شما ابتدا به امر نیاز دارید که نیمه های خودتان را بنشیاسد و سپس نیمه ی متعادل شده و آموزش دیده و تربیت شده ی خودتان را که نماینده ی دیگر نیمه ی ذهن شماست را به شخص مقابل بصورت انتزاعی هدیه کنید.

از سمت دیگر ، اگر شما خودتان را خوب نشناسید و مرزبندی های درونی خودتان را ندانید ، نمی توانید به هیچ وجه من الوجوه با آن نیمه ای که از شخص دیگری در اجتماع در دست شماست ، درست ارتباط برقرار کنید ، چرا که نمی دانید چگونه از مرزهای نیمه ی او که رابطه اش را با شما شکل داده است ، محافظت کنید و یا نمی دانید که چگونه خودتان را در معرض یک ارتباط صادقانه قرار دهید ، چرا که شما هیچ مرزی شخصی برای خودتان ندارید. پس ابتدا باید خودتان را تحت آموزوش و تربیت قرار دهید و سپس به یک دریچه ی دیگر یعنی آگاهی اجتماعی رجوع کنید.

  1. مهارت های اجتماعی

در واقع تجلی خود گردانی اجتماعی در مهارت های اجتماعی نمایان می شود. وقتی شما بتوانید خود گردانی شخصی داشته باشید و از سوی دیگر آگاهی اجتماعی تان را هم بالا ببرید ، آنگاه قادر خواهید بود که یک خود گردانی اجتماعی خوب داشته باشید. همانطور که یک انسان در درون خودش نیاز به یادگیری مهارت های متفاوتی مثل کنترل خشم دارد ، این مسائل در اجتماع نیز تعریف شده است وشخص باید به طور دقیق به این امر آگاهی پیدا کند که چه نیازهای برای مهارت های اجتماعی خود دارد و بتواند آن ها را کنترل کند. شناخت و آگاهی نسبت به اجتماع و سپس ایجاد مرزهای شخصی و همچنین احترام به مرزهای اجتماعی ، هوش هیجانی را در زمینه ی مهارت های اجتماعی تامین می کند.

اگر احساس می کیند که نیاز به مطالعه ی بیشتر در باب هر کدام دارید و یا یک سری از مهارت های فردی و اجتماعی را نمیدانید و احساس نیاز به این مسئله دارید که در باب تک تک آن ها اطلاعاتی کسب کنید ، می توانید به دیگر بخش های سایت رفته و یا اینکه پادکست های آموزشی ما را گوش دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *